• معرفی شهرستان

  موقعیت جغرافیائی

       شهرستان بردسکن در حاشیه شمالی کویر نمک، بین 56 درجه و 14 دقیقه تا 58 درجه و 15 دقیقه طول و 34 درجه و 42دقیقه عرض جغرافیائی گستردگی دارد. این شهرستان از سمت شمال با شهرستان سبزوار و از شرق با شهرستان خلیل آباد و از جنوب با استان یزد « طبس» و از غرب با استان سمنان " شاهرود " محدود بوده و مرکز آن شهر بردسکن در 57 درجه و 57 دقیقه طول و 35 درجه و 15 دقیقه عرض جغرافیائی و در فاصله 265 کیلومتری جنوب غربی مشهد مقدس قرار دارد. ارتفاع این شهر از سطح دریا 985 متر است و بر اساس آخرین تصمیمات کشوری دارای 3 بخش،  مرکزی، انابد و شهرآباد و دارای 393 روستای دارای سکنه و خالی از سکنه می باشد.
   
     


  اقلیم

      این شهرستان از دو منطقه کوهپایه ای شمال و جلگه ای جنوب شکل گرفته و آب و هوای آن در تابستان گرم و خشک و در زمستان سرد است. این شهرستان شامل بیابان، ‌نمکزار و شنزارهای حاشیه کویر نمک است.
   

  پستی و بلندی های شهرستان

     الف) در شمال شهرستان بردسکن رشته کوه « کوه سرخ » با جهت شرقی غربی قرار دارد. این رشته کوه از مرز افغانستان شروع و تا کوه های کوه میش شهرستان سبزوار ادامه دارد. این رشته کوه رشته کوه به نام رشته کوه نیمه جنوبی خراسان رضوی نیز معروف است. رشته کوه « کوه سرخ » از 11/58 تا 57 طول شرقی در شهرستان واقع است و ادامه این رشته کوه تا شهرستان های خلیل آباد، کاشمر،‌ تربت حیدریه و خواف و ... ادامه دارد.
      ب) کوه سرتنگل با 2050 متر ارتفاع که این قله در دهستان کوهپایه واقع است و دهانه معروف بیجورد بین این قله و کوه بیجورد واقع است و کوه های دیگری به نام های کوه  پتور دارو، ‌کوه سیر،‌ کوه آهوبم و قله کمر تاجی در جنوب غربی شهرستان واقع است.


   

  پیشینه تاریخی

       شواهد بر جای مانده از جمله اتلال و محوطه های باستانی نشان از استقرار و زندگی اجتماعی انسان های پیش از میلاد را در این ناحیه دارد. نتایج بررسی های باستان شناسی بر روی تپه ها و محوطه های تاریخی و همچنین شواهدی از آثار فرهنگی حاکی از آن است که منطقه بردسکن در هزاره های دوم و اول قبل از میلاد مسکونی و آباد بوده است همواره شهرهای گوناگون در طول تاریخ دستخوش تغییرات زیادی شده است و بسیاری از حوادث در تغییر نام آنها تأثیر داشته است. مهم ترین عوامل مؤثر در تغییر نام شهر، جنگ و حوادث طبیعی بوده است.

       شهرستان بردسکن از چند جهت مورد توجه می باشد. وجه تسمیه آن و اسامی که تاکنون به این شهر اطلاق شده این ناحیه در قرون و سده های گذشته جزئی از سرزمینی به شمار می رفته که  در متون جغرافیائی و تاریخی از آن با نام ترشیز (( شهر باستانی عبدل آباد و فیروزآباد ))، بردسکن، دست برکن، برکن، برداسکن یاد شده است و در سال های 520 تا 650 ق. به شهادت متون تاریخی ناحیه مزبور آماج حملات بسیاری گردیده است.


   

   

تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق